Birçok hazır sistem için temalar yapılmaktadır. WordPress, Opencart, Drupal, Joomla ya da kendinize ait sistemleri sayabiliriz. Tema yaparken birçok noktaya dikkat edilmelidir. Bu noktalardan en önemlisi ise bize göre Seo uyumudur. Bir temanın yapısı Seo uyumlu değilse ne kadar güzel görünse de arama motorlarında hep bir adım geri planda olacaksınız. Bu yazımızda yapacağınız ya da yaptıracağınız temaların Seo uyumu nasıl olması gerektiğini 10 adımda anlatacağız.

 

10 Adımda Seo Uyumlu Tema Nasıl Olmalıdır

 

1- Görsellik

Bir web sitesinin görünümü sıradan, bayağı ya da kötü olmamalıdır. Web siteniz sizi dijital ortamda nasıl bir imajınız olduğunu gösterir. Bu sebeple web sitenizin görünümüne önem vermelisiniz. Web sitenizin tasarımında renk uyumu olmalı, yazı fontları ve boyutları gözü yormamalı, genel site tasarımında en ufak ikonuna kadar bir bütünlük olmalı, gözü çok yoracak şatafatlı tasarımlardan kaçınılmalı ve site tasarımı yaptığınız işi yansıtan bir görünümde olmalıdır. Bu yapıda bir tasarıma sahip olan web sitesi en iyi şekilde tasarım aşamasını tamamlamış demektir. Kullanıcıların beğenisini kazanan bir web sitesi kazançların artmasına sebep olacaktır. Şöyle ki; bir ziyaretçi sitenize girdiğinde eğer etkileyeci ve yukarıda belirttiğimiz kriterlere uygun bir tasarım ile karşılaşırsa sizin işinizi önem verdiğinizi, sizin kaliteli ürünlere sahip olduğunuzu ya da hizmet veriyorsanız işinizde iyi olduğu düşüncesiyle bir güven oluşacaktır. Bu da size sürekli bir kazanç kapısı oluşturacaktır. Ayrıca sitenizin görünümü sayesinde gelen ziyaretçilerin sitede geçirdiği süre uzayacak, tekrar tekrar geri dönüşler artacak, yeni ziyaretçi sayısı da artacaktır. Bu durumda Seo çalışmanıza oldukça önemli artılar kazandıracaktır.

2- Navigasyon (Breadcrumb)

Web sitenizde ziyaretçinin hangi sayfada bulunduğunu gösteren bir navigasyon muhakkak bulunmalıdır. Önceki sayfalara dönüş için de kullanılan breadcrumb sitenizde gezinmeyi kolaylaştıracak, Google botlarının da sitenizde daha rahat gezinmesini sağlayacaktır.

3- Hız

Google’ın en önemli kriterleri arasında bulunan hız özelliği hem Google hem ziyaretçiler açısından bakarsak gerçekten de çok önemli bir husustur. Sitenizin yavaş çalışması ziyaretçilerin daha ikinci bir sayfanıza ulaşamadan sitenizi terk etmesine sebep olacaktır. Google botları sitenizi gezinir ve indekslerken oldukça zorlanacak, açılma süresi uzayan sayfalar tarayıcı da yüklenme hatası vererek sayfalarınızın indekslenmesine engel olacaktır. Bu sebeple temanızın hızlı çalışıyor olması gerekmektedir. Hızlı çalışması için de temanızda temiz bir kod yapısı kullanın, gereksiz sorgulamalardan kaçının, css ve js sprite tekniği kullanın, dışarıdan sitenize dosya çekimi yapmayın, resimleri ve diğer medyaları minimum dosya boyutuna düşürmelisiniz. Sitenizin hızını Google Page Speed aracını kullanarak hem bilgisayar hem de mobil ortamda nasıl olduğunu ölçebilirsiniz.

4- Kullanıcı Etkileşimi

Web sitenizde yorum yapma, oylama, ziyaretçilerin katılabileceği etkinlikler, hatta ziyaretçilerin içerik üretebilmesi, sizin yapılan yorumlara samimiyetle cevap vermeniz, sosyal medya ile web sitenizin bağlantısı olması kullanıcı etkileşimi için oldukça önemlidir. Bir web sitesinin kullanıcı etkileşimi ne kadar fazla ise sitenin popülerliğini de o oranda arttırır. Popülerlikte Seo çalışması için önemli bir artı olduğu için kullanıcı etkileşimi size Seo çalışmanızda yol kat etmenize yardımcı olacaktır.

5- Yeni Teknolojilere Uyum

Web siteniz yeni yeni gelişen web 4.0 teknolojilerine uyumlu halde olmalıdır. Şuanda çok az sayıda web sitesinde web 4.0 teknolojileri kullanılmaktadır. Web 1.0 teknolojisi ile sadece web sitelerinden sadece bilgi edinebiliyorduk. Web 2.0 teknolojisi ile birlikte yorum yapıp, bloglar oluşturup, forumlarda mesajlaşma yani etkileşimler yapıldı. Web 3.0 teknolojisiyle ise sosyal medya platformları devreye girdi. Çok uzak değil bu yıl içerisinde başlayacak ve uzun yıllar sürecek olan Web 4.0 teknolojine sitenizi adapte etmelisiniz. Web 4.0 teknolojisi yapay zekayı barındırmaktadır. İnsanlar daha henüz makineye dokunmadan onların ne düşündüğü, nasıl davranışlar sergileyeceğini anlayıp ona göre zenginleştirilmiş içerikler sunulacaktır. Yapay zekaya sitenizi hazır etmek için önemli programlama dillerini bilmeniz gerekmektedir. Hemen yapılamayacak da olsa zaman içerisinde sitenizi buna adapte etmeniz Seo açısından rakiplerinizin önemli ölçüde önüne geçmenizi sağlayacaktır.

6- Kullanıcı Memnuniyeti

Web sitenizde bir ürün satıyor olun ya da hizmet veriyor olun sitenizin görünümünden hızına, kullanımından etkileşimine kadar herşeyi tamam ise kullanıcılar sitenizden memnun kalacaktır. Siteniz bilgi ve ürünü açıkça sunuyor olmalı ki kullanıcılar aradığı ürün ve bilgiye zorlanmadan ulaşabiliyor olmalıdır. Rahatça kullanıp istediği ürün ve bilgiye ulaşabilen kullanıcı sitenizi tekrar tekrar ziyaret edecektir. Bu durumda Seo çalışmanızın daha fazla yol kat etmesine yarar sağlayacaktır.

7- Link Uyumu

Web sitenizin url yapısında içerikte yer alan en önemli anahtar kelimeler yer almalıdır. Her bir sayfanın kendine özel bir url si, başlığı, açıklaması (description) ve anahtar kelimeleri (keywords) vardır. Bu metaların birbirleriyle uyum içinde olması gerekmektedir. Başlık, açıklama ve anahtar kelimelerinizde yer alan kelimelerden en azından en önemli olanı bir adet url de geçmelidir.

8- Kırık Linkler (Broken Link)

Web sitenizde bulunan her bir sayfa için oluşturulan linkin url si bir sayfayı açıyor olmalıdır. Kırılmış olan linkler sitenizde bulunmamalı ve eğer varsa siteniz bu linklerden temizlenmelidir. Tavsiyemiz eğer kırık bir link varsa ona kaldırmak yerine kırık linkin arkasına bir sayfa hazırlamanızdır.

9- Harici ve Dahili Linkler

Web sitenizde bulunan harici ve dahili linklerin belirli bir oranda belli kriterlere göre oluşturuluyor olmalıdır. Dahili linkleriniz daha çok bir içerikten önerebileceğiniz linkler olabilir ya da anahtar kelimeniz üzerinden öne çıkmasını istediğiniz sayfaya verilen linkler olabilir. Eğer çok fazla abartırsanız spama girmenize neden olacaktır. Harici linkler ise sitenizin dışında farklı bir siteye ait linklerdir. Sitenizden bu sayfalara yönlendirme yapılıyor demektir. Harici linkleri olabildiğince az tutmaya çalışmalısınız. Fakat sosyal medya için verdiğiniz linkler, ya da sizden çok daha büyük, Google’da çok değerli olan büyük sitelere verdiğiniz linklerin bir zararı yoktur, aksine faydası vardır. Tabiki harici linkleri de abartmadan minimum sayıda tutmanız her zaman daha iyidir.

10- Kullanıcıya Önermeler

Web sitenizde eğer bir ürün satıyorsanız ya da hizmetiniz ile alakalı bilgiler veriyorsanız kullanıcıyı devamlı olarak elde tutabilmek için ilgisini çekebilecek önermeler yapabilirsiniz. Örn; bir ürünü inceliyorsa bu ürünlerde dikkatinizi çekebilir diye bir alan oluşturup kullanıcının baktığı ürüne benzer ürünleri listeleyebilirsiniz. Aynı durum bilgi sunulan web siteleri için de geçerlidir.

 

Bonus

Web sitenizin tasarımı tüm cihazlar için otomatik boyutlandırma yapıldığında her cihaz için gerekli tasarıma sahip olmalıdır. Yani siteniz hem mobil uyumlu olmalı hem de mobil uyumundaki tasarımı hatasız ve etkileyici olmalıdır. Aynı zamanda mobildeki temanız için yukarıdaki tüm özellikler geçerli olmalıdır. Sitenizin mobil uyumunu Google Page Insight aracından ölçebilirsiniz.

 

Bir temanın Seo uyumunun nasıl olmasını gerektiğini 10 adımda anlatmaya çalıştık. Bu adımları yerine getirdiğinizde sitenizin hem Seo hem ziyaretçi açısından ne kadar önemli konumlara geldiğini, kazançlarınızın ve ziyaretçilerinizin nasıl arttığını göreceksiniz.

mücahit güner

Mücahit GÜNER

Yazılım, Tasarım, Seo ve Digital Pazarlama uzmanıdır. Yirmi sekiz yaşında ve profesyonel olarak 8 yıllık deneyimi bulunmaktadır.

    Yorum Yok »

    Henüz Yorum Yapılmadı.

    Fikrini ya da Sorunu Paylaş