Dünyada binlerce kişi Seo çalışması yapıyor, yaptırıyor. Seo yapılırken binlerce kişinin uyguladığı strateji farklı olabiliyor. Hatta Seo hakkında birçok kişinin tamamen zıt düşünceleri bile olabiliyor. En çok itilafa düşülen uygulamalardan biri de backlink çalışmasıdır. Backlink geri dönen link ya da daha açıklayıcı olursak sitenize siteniz ayarında ya da daha kaliteli başka bir sitenin referans olma durumu diyebiliriz. Baclink site dışı Seo (off page seo) çalışması içerisinde yer alır. Site için backlink alınırken dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Eğer backlink almanın kriterlerine göre backlink alırsanız siteniz arama sonuçlarında önemli sıralamalara yükselecektir.

 

backlink

 

En değerli backlink doğal olarak kazanılan backlinklerdir. Örneğin sitenizdeki kaliteli bir içeriğin farklı bir sitede alıntı olarak paylaşılıp sitenize yazı içerisinden link verilmesi gibi… Bu linkler içeriğinizi yayınlayan sitede site kapanmadığı sürece kalacağı için oldukça değerli hale gelen linklerdir. Birçok backlink çeşiti bulunmaktadır. Tanıtım yazısı, direkt link, forum tanıtımları, profil linkleri, resim linkleri, sosyal medya linkleri backlink çeşitlerinden en fazla kullanılanlarıdır. Backlink çalışması yaparken çalışmanın doğru ve etkili olabilmesi için bir planlama yapılması gerekir. Backlink planlamasında hangi çeşit link alımından başlanacağı, backlink çeşitlerinin etkisinin bilinmesi ve buna binaen başlanması gerekir. Backlink çalışmasında her zaman aynı yapıyı kullanmak profesyonel bir Seo uzmanının özelliği değildir. Profesyonel Seo uzmanı web sitenin durumuna, anahtar kelimelere, verilen süreye ve müşterinin ihtiyacına göre bir plan hazırlar ve uygulamaya koyar.

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi backlinkleri bad link yapmayın. Yani backlink alırken sitenizin Google’daki değerinden daha düşük bir siteden, sitenizin içeriğinden çok başka içeriğe sahip sitelerden, içerisi spam kelimelerle dolmuş sitelerden, çok fazla link satışı yapılmış sitelerden asla link alımı yapmayın. Aldığınız backlinklerin hiç bir faydası olmayacağının yanında paranız da zamanınızda boşa gitmiş olacaktır.

Backlink alırken yukarıda belirttiğimiz hususlara dikkate aldığınızda her zaman ya kendi sitenizle eş değer bir siteden ya da sizin sitenizden daha değerli sitelerden link almalısınız. Bunun sebebi Google’a benden daha güçlü kişiler beni öneriyor diyebilmenizdir. Backlink alırken çok fazla ince kriter ve strateji vardır. Azami olarak bu saydığımız kriterlere dikkat ederseniz sitenize faydası dokunacak linkler almaya başarmış olacaksınız.

mücahit güner

Mücahit GÜNER

Yazılım, Tasarım, Seo ve Digital Pazarlama uzmanıdır. Yirmi sekiz yaşında ve profesyonel olarak 8 yıllık deneyimi bulunmaktadır.

    Yorum Yok »

    Henüz Yorum Yapılmadı.

    Fikrini ya da Sorunu Paylaş