Seo çalışmasında web sitenizin url yapıları ve her bir farklı içeriğin sayfası farklı bir url ye sahip olmalıdır. Canonical url de tam da bunun için kullanılmaktadır. Canonical url aynı içeriğe sahip url lerin asıl kaynak url de gösterilerek arama botlarının asıl kaynağının indexlenmesini sağlamaya denir. Her bir sayfa için kanonik url oluşturmalısınız. WordPress sistemi bunu otomatik olarak yapmaktadır. Eğer kendinize özel bir scripti kullanıyorsanız bu özelliği scripte eklemenizi tavsiye ederiz. Aşağıda örneği gösterilen urllerin tamamı aslında birinci sıradaki urlye gitmektedir.

 

canonical-url-nedir

 

  1. http://www.sitenizinadresi.com.tr
  2. http://www.sitenizinadresi.com.tr/index.php
  3. http://www.sitenizinadresi.com.tr/index.html
  4. http://www.sitenizinadresi.com.tr/index.htm

Böyle bir durumda yapmamız gereken birinci sıra hariç diğer urllerin birinci sıradaki url ile aynı içeriğe sahip olduğunu belirtip, asıl kaynağın birinci url olduğunu göstermektir. Bunu arama motorlarına gösterebilmek için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz. Yukarıda da belirttiğim üzere wordpress sistemi bunu otomatik olarak yapmaktadır.

<link rel=”canonicalhref=”http://www.siteadresiniz.com.tr/” />

Kanonik url kullanarak Google nezdinde kopya içerik ya da Seo çalışmasının kalitesini azaltma gibi durumlardan kurtulmuş olursunuz. Bu sayede Google itibarınızda herhangi bir zedelenme gerçekleşmemiş olacaktır.

Siteniz Canonical url kullanmıyorsanız, aynı sayfa içerisinde tab içerik yada sayfalama sistemi varsa bunu Google Webmaster Araçlarından url parametleri olarak eklemelisiniz. Url parametlerini nasıl kullanabileceğinizi Google Search Console Kullanım Kılavuzu 4 yazımızda anlattık. İsterseniz yazının linkine tıklayarak gerekli bilgileri edinebilirsiniz.

mücahit güner

Mücahit GÜNER

Yazılım, Tasarım, Seo ve Digital Pazarlama uzmanıdır. Yirmi sekiz yaşında ve profesyonel olarak 8 yıllık deneyimi bulunmaktadır.

    Yorum Yok »

    Henüz Yorum Yapılmadı.

    Fikrini ya da Sorunu Paylaş