Web siteyi Google’da birinci sayfaya yükseltmek için Seo çalışması yapıyoruz. Seo çalışması aslında doğal ilerleyen bir çalışma değildir. Doğal olduğunu gösterme çabasıdır, yani manipüle etmektir. Sitenin gerçekten iyi ve kaliteli olduğunu göstermek için yapılan bu manipülasyon işlemlerini bazıları abartmakta ya da hatalı yollara başvurmaktadır. Bunun sonucu olarak da Google bu işlemlerin uygulandığını anladığında işlem türüne göre cezalar vermektedir. Cezaların bazıları uyarı mahiyetinde bazıları ise sitenizin tamamen arama sonuçlarından silinmesine sebep olmaktadır. Şimdi Google’ın uyguladığı filtreleri ve bu cezalardan kurtulma yöntemlerini anlatalım.

 

google filtre ve cezaları

 

– SANDBOX

Sandbox yanıltıcı ve kopya içerik, aşırı ve alakasız backlink alımı, black hat Seo tekniklerinin de aşırı uygulanması sonucu Google’ın verdiği en ağır ve kurtulması en zor cezadır. Bu ceza sonucu siteniz arama sonuçlarından tamamen silinir.

> Sandbox Cezasından Kurtulma Yolu

Sandbox cezasından kurtulabilmek için öncelikle sandbox filtresine girmenizin sebebini bilmeniz gerekiyor. Eğer sebebin ne olduğunu biliyorsanız hemen işlemlere koyulmalısınız. Eğer bilmiyorsanız ya da sandbox cezası yemiş siteye Seo çalışması yapılacaksa birkaç Seo aracı ve detaylı inceleme ile nedeni bulabilirsiniz. İlk iş olarak sitenin içeriğinden başlayın. Sitenin içinde ki yazıların sitenin sektörü ile alakalı olup olmadığını kontrol edin. Sitenin alt sayfalarında ya da anasayfada alakasız, yanıltıcı içerik varsa hemen düzeltin. Var olan içeriklerin kopya olup olmadığını anlamak için sitedeki parağrafdan bir iki cümlelik kısmı kopyalayıp Google arama kutusuna yapıştırın. Siteniz arama sonucunda birinci sırada çıkmıyorsa içerik kopya demektir. Kopya içeriği de bir an önce düzeltmelisiniz. Eğer sorun içerik ile alakalı değilse alınan linkler ile alakalı olabilir. Sitenizin kazandığı backlink görebilmek için Google Webmaster Tools dan sitenize gelen bağlantıları görebilirsiniz. Ya da ücretli araçlardan faydalanabilirsiniz. (Örn; ahrefs.com) Eğer bilginiz dışında ya da aşırı alınan linkleri görürseniz bu sitelerden linklerinizi kaldırmalı eğer kaldıramıyorsanız Google Disavow (Link Reddetme Aracı) aracını kullanarak bu linklerden kurtulabilirsiniz. Bir diğer ihtimal de black hat Seo yöntemleridir. Bu yöntemlerin içinde en çok sıyrılan hacklink uygulamasıdır. Hacklink uygulaması yapılmış ise bu linklerden de acilen kurtulmalısınız. Bu yöntemleri yaptıktan sonra sitenizi Google Webmaster Araçlarına tekrar ekleyip yeniden değerlendirme istemeniz gerekmektedir.

– GOOGLE BOMB

Google Bomb cezası sonucu sandbox kadar ağır olmayan bir cezadır. Bu cezayı almanızın nedeni sitenizdeki anahtar kelimelerinizin yoğunluğunun çok abartılı derecede olması ve yine aşırı alınan linklerdir. Google Bomb cezası aldığınızda siteniz arama sonuçlarından tamamen gitmez ama anahtar kelimelerinizde gerileme yaşarsınız.

> Google Bomb Cezasından Çıkmanın Yolu

Öncelikle anahtar kelime yoğunluğunu internette bulunan pek çok ücretsiz araç ile ölçmeli çıkan sonuca göre siteniz içeriğinde metinlerde düzenleme yapmalısınız. Daha sonra aşırı link alımı yapmışsanız anahtar kelimelerinizden linklerin bazılarını kaldırın. Ayrıca devamlı olarak tek bir anahtar kelimeden link almak yerine anahtar kelimenizin önemine göre linklerinizi dağıtın.

– MANUEL SPAM CEZASI

Manuel spam cezası almanızın nedeni site dışı yaptığınız Seo çalışmalarıdır. Alakasız, gizli, düzensiz link alınması sonucu bu ceza alınır. Ceza algoritma yapısıyla verilirse direkt olarak arama sonuçlarında gerileme yaşarsınız. Eğer manuel olarak verilirse ikaz alınırsınız.

> Manuel Spam Cezasından Kurtulmanın Yolu

Manuel spam cezasından kurtulmak için öncelikle alakasız ve gizli gelen bağlantıları Google Disavow aracı ile reddedin. Daha sonra link alımlarınızı düzenle hale getirin. Alabiliyorsanız aynı içerik sitelerden link alımı yapın. Sitenizin yavaş yavaş eski sıralamasına kavuştuğunu göreceksiniz.

– DEINDEX CEZASI (TAM SPAM)

Tam spam cezası Google’ın kalite yönergelerini tamamen çiğneyen web sitelerine verilir. Google Penguin ve Google Panda güncellemelerini ezen, site içerisinde ve dışarısında aşırı ve doğal olmadan yapılan çalışmalar bu cezayı almanıza sebep olur. Bu kötü özellikleri barındıran site Google nezdinde insanlara zarar verebilecek, hiç bir faydası olmayan kötü bir sitedir. Bu sebeple de bu ceza Google’ın verdiği en ağır cezadır. Siteniz arama sonuçlarından tamamen silinir. Bu cezayı yiyen bir siteyi tekrar yükseltmek isterseniz bu isteğinizden vazgeçmenizi tavsiye ederiz. Çünkü bu tarz sitelerden cezadan kurtarılsa da kırılan vazo eskisi gibi olmayacağı misali siteniz ilk sayfaya çıksa bile orada sağlam bir konumda olmayacaktır. Sürekli bir yükselip bir düşecektir.

mücahit güner

Mücahit GÜNER

Yazılım, Tasarım, Seo ve Digital Pazarlama uzmanıdır. Yirmi sekiz yaşında ve profesyonel olarak 8 yıllık deneyimi bulunmaktadır.

    Yorum Yok »

    Henüz Yorum Yapılmadı.

    Fikrini ya da Sorunu Paylaş