Bir önceki yazımızda Google Search Console kullanımına dair anlatımımıza giriş yapmıştık. İkinci yazımız ile Google webmaster araçlarını kullanım bilginizi geliştireceksiniz. En son url denetimi sekmesini anlattık, sırayla devam ediyoruz.

Dizin ana başlığı altında bulunan kapsam, site haritaları ve url kaldırma sekmelerinin anlatımını yapacağız. Bu kısım ana başlıktan da anlaşılacağı üzere web sitenizin Google botları tarafından taranıp taranmadığı, sitenizin indexlenen sayfaları, sitenizin indexlenmesi için yapmanız gerekenleri, tarama hatalarını, dizinden sayfa silme işlem ve bilgilerini barındırmaktadır.

– Kapsam

Kapsam sekmesi sitenizin Google dizinine eklenen sayfalarını gösterir. Ayrıca bu sekmede sitenizde indexlenmesi için Google botları tarafından taraması yapılıp da tarama hatası alan sayfalarınızda görüntülenmektedir. Burada aldığınız hataları inceleyerek indexlenmeyen sayfaların dizine eklenmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin, wordpress sistemin kategori sayfası varsayılan olarak All In One Seo eklentisiyle noindex gelir. Noindexi indexlenmesini istemediğiniz sayfalar için kullanırsınız. Haliyle bu kısımda tarama hatası alacaksınız. Bunu engellemek için All In One Seo eklentisinden category noindex kutucuğunun işaretini kaldırmalısınız. Bu mantık ile ilerleyerek ve tarama hatalarını kontrol ederek sitenizin tüm sayfalarını dizine ekleyebilirsiniz. Kapsam bölümünde geçerli ve hariç bırakıldı alanları vardır. Geçerli kısmı zaten kayıt altına alınmış sayfalarınızın sayısıdır. Hariç bırakıldı kısmı ise indexlenmesi sağlanamayan sayfalarınızın indexlenmesi kaç sefer denenmiş ve başarısız olunup hariç bırakılmış onu göstermektedir. Eğer tarama hatalarını sıfıra indirgerseniz hariç bırakıldı kısmında da hariç bırakılan sayfa sayısı sıfır olacaktır.

– Site Haritaları

Site haritaları sekmesi adından da anlaşılacağı üzere site haritanızı ekleyip kaldırabildiğiniz, site haritanızda ne kadar url tespit edildiğini görebileceğiniz yerdir.

 

site-haritası

 

Bu alandan örneğin, sitemap.xml yazarak (dosya adı genellikle sitemap olur ve uzantısı xml olmalıdır.) site haritanızı Google’a gönderebilirsiniz. Google site haritanızı kısa sürede tarayıp eğer bir hata ile karşılaşmaz ise sayfalarınızı indexleyecektir.

– Url Kaldırma

Url kaldırma sekmesi Google arama sonuçlarından kaldırılmasını istediğiniz sayfalar için kaldırma isteği göndereceğiniz sekmedir. Yeni istek butonuna tıklayarak url kaldırma isteği gönderebilirsiniz. Yalnız şunu bilmelisiniz ki buradan url kaldırma isteği gönderirseniz sayfanız Google arama sonuçlarından yalnızca 6 ay süreyle kaldırılır. Eğer siz arama sonuçlarındaki bir sayfanızın tamamen kaldırılmasını istiyorsanız ya noindex kullanacaksınız ya da hem kaldırma isteği gönderip hemde web sitenizden o sayfayı kaldıracaksınız. Url kaldırma kısmında olan önemli bir özellik de önbellekten kaldırma isteği oluşturulabilmesidir. Siz url kaldırma isteği gönderseniz de sayfanıza daha önceden bakmış ziyaretçiler Google önbelleğinden sitenizin o url sine yeniden ulaşabilir. Bunu istemiyorsanız önbellekten kaldırma isteği de gönderebilirsiniz. Eski içerik tabından ise kaldırdığınız eski sayfaları görebilirsiniz.

Bu yazımız ile dizin ana başlığı altındaki tüm sekmeleri de anlatmış olduk. Bir sonraki Google Search Console Kullanım Klavuzu yazımızda geliştirmeler ana başlığını ve altındaki sekmeleri anlatacağız.

mücahit güner

Mücahit GÜNER

Yazılım, Tasarım, Seo ve Digital Pazarlama uzmanıdır. Yirmi sekiz yaşında ve profesyonel olarak 8 yıllık deneyimi bulunmaktadır.

    Yorum Yok »

    Henüz Yorum Yapılmadı.

    Fikrini ya da Sorunu Paylaş