Bir önceki yazımızda en son dizin ana başlığının url kaldırma sekmesinin anlatımını yaptık. Google Search Console Kullanım Klavuzu yazı serimizin üçüncüsünü yayınlıyoruz. Bu yazı serileriyle sitesine Seo çalışması yapmak isteyen, Seo çalışması yapmasa bile sitesine yapılan çalışmaları takip etmek isteyenlere yardımcı olmayı planlıyoruz. Bu serimizde Geliştirmeler ana başlığı altındaki sekmelerin anlatımını yapacağız. Her zaman olduğu gibi bu yazımızda da elimizden geldiğince sade, basit kolay anlaşılan bir anlatım yapmaya çalışacağız.

– Hız (Deneysel)

Hız Google için oldukça önemli bir kavramdır. İnsanlara sunulan arama sonuçları yavaş bir şekilde sunulsaydı insanlar beklemeden başka arama motorlarına geçip aramalarını oralarda yapacaklardı. İnsanlar hızlıca aramalarına ulaşabilmesi için Google arama sonuçlarını çok hızlı bir şekilde sunar. Bu sebeple Google, hıza oldukça önem verir. Arama sonuçlarındaki hızdan ziyade Google insanlara sunduğu sitelerinde hızlı olmasını ister. Arama sonuçlarında hızlı olan sitelerin her zaman artısı vardır. Bu sebeple sitenizin hızlı çalışıyor olması elzemdir. Sitenizin ne kadar hızlı çalıştığını, hız performansını öğrenebilmek için Google Pagespeed Insight aracını kullanabilirsiniz. Nitekim bu sekmeye girdiğinizde de sizi Google Pagespeed Insight aracına giden bir link karşılayacaktır. Google Pagespeed Insight’da aldığnız raporları bu kısımda görüntüleyebilirsiniz.

 

site-hızı

 

– Mobil Kullanılabilirlik

Web sitenizin mobil cihazların ekranlarına uyumlu bir şekilde çalışıyor olması gerekmektedir. Mobil uyumlu olmayan web siteleri Mobil First Indexing konumuzu hatırlarsanız, arama sonuçlarında gerilerde kalmaktadır. Çünkü Google mobil arama sonuçlarında mobil içerik ve ekranlara uyumlu sitelere öncelik vermektedir. Bu sekmeden de sitenizin mobil uyumluluğuna bakabilirsiniz. Sekme içerisinde sayfanızın mobil uyum problemi var mı, mobilde ne kadar gösterim alıyorsunuz, mobil sayfalarınızın indexlenmesinde problem var mı gibi önemli maddeleri görüntüleyebilir ve hataları çözümleyebilirsiniz.

 

mobil-uyumlu-site

 

– Google Sitelinks Arama Kutusu (Search Box)

Google Sitelinks Arama Kutusunun kodunu sitenize eklediğinizde arama sonuçlarında web sitenizin adı altında bir adet arama kutusu görüntülenir. Bu arama kutusu ile insanlar sitenizin indexlenen sayfaları ve içerikleri arasında kolaylıkla arama yapabilirler.

 

sitelinks-searchbox

 

Peki bu site bağlantıları arama kutusunu nasıl ekleyebilirsiniz ? Yapmanız gereken aşağıda size sunduğumuz kodları kendinize göre düzenleyip sitenizin head tagları arasına eklemenizdir.

<script type="application/ld+json">
{
"@context": "https://schema.org",
"@type": "WebSite",
"url": "https://www.mucahitguner.com.tr/",
"potentialAction": {
"@type": "SearchAction",
"target": "https://query.mucahitguner.com.tr/search?q={search_term_string}",
"query-input": "required name=search_term_string"
}
}
</script>

Google Arama, siteniz burada açıklanan yapılandırılmış verileri içermese bile sitenize site bağlantıları arama kutusu eklemeyi seçebilir. Bununla birlikte, ana sayfanıza aşağıdaki meta etiketi ekleyerek bu davranışı önleyebilirsiniz.

<meta name="google" content="nositelinkssearchbox" />

Geliştirmeler ana başlığı altındaki tüm sekmelerin de anlatımını yapmış olduk. Bir sonraki serimizde güvenlik ve manuel işlemler ana başlığının anlatımını yapacağız.

mücahit güner

Mücahit GÜNER

Yazılım, Tasarım, Seo ve Digital Pazarlama uzmanıdır. Yirmi sekiz yaşında ve profesyonel olarak 8 yıllık deneyimi bulunmaktadır.

    Yorum Yok »

    Henüz Yorum Yapılmadı.

    Fikrini ya da Sorunu Paylaş