Seo çalışmasını web siteleri anahtar kelimelerde Google ilk sayfaya yükseltmek için yaparız. Bizim ve dahi bir uzmanın hedefi Google ilk sayfasıdır. Google sektörde açık ara lider olduğu için çalışmaların tamamı Google algoritmalarının davranışları göz önüne alınarak yapılır. Google arama sonuçlarında web sitelerin sıralamasını yükseltmek istediğinin farkında olarak webmaster araçları panelini insanların hizmetine sunmaktadır. Google Search Console web sitenizin Google’daki durumundan gelen ziyaretçilere kadar bilgi almanızı ve işlemler yapmanızı sağlayan bir paneldir. Bir Seo uzmanı webmaster araçları (Google Search Console) olmadan sağlıklı bir çalışma yapamaz. Seo çalışması için bu denli önemli olan paneli de detaylıca öğrenmek gerekir. Biz de insanlara faydalı olabilmek adına bu paneli ince detaylarına kadar anlatmaya karar verdik. Google Search Console Kullanım Klavuzu yazızın ilkini yazarak işe koyulmuş olduk. Webmaster araçlarını detaylı öğrenebilmek için bu ve ardından gelecek yazılarımızı takip edebilirsiniz.

 

google-search-console

 

Google Search Console kullanabilmeniz için bir gmail hesabınızın olması gerekmektedir. Eğer gmail hesabınız varsa Google Search Console tıklayarak webmaster araçlarına sayfasına ulaşmış olursunuz.

– Mülk Ekleme

Web siteniz ile alakalı bilgilere ulaşabilmek ve Seo çalışması için gerekli işlemleri yapabilmek için öncelikle web sitenizi yani mülkünüzü Google Search Console’a kayıt etmelisiniz. Aşağıdaki resimde www.mucahitguner.com.tr yazan kısım sizin panelinizde boş görünecektir. Oraya tıklayıp mülk ekle butonuna basmalısınız. Açılan pencerede mülk türünü seçmeniz gerekmektedir.

 

mülk-ekle

 

Açılan pencere önünüze iki türlü mülk türü çıkacaktır. Biri alan adı diğer ise url ön ekidir. Alan adı mülkü, Tüm alt alan adlarını (m, www ve benzerleri) ve birden fazla protokolü (http, https, ftp) içeren alan düzeyinde bir mülktür. Url ön eki mülkü ise protokol (http/https) de dahil olmak üzere yalnızca belirtilen tam ön eki içeren URL’leri barındırır. Mülkünüzün herhangi bir protokol veya alt alan adıyla (http/https/www./m. vb.) eşleşmesini istiyorsanız bunun yerine bir Alan mülkü eklemeyi düşünebilirsiniz. Alt alan adı olmayan sadece bir siteye çalışma yapacaksanız url ön ekini seçerek devam edebilirsiniz. Metin kutusuna sitenizin tam adresini yazmalısınız.

 

mülk türü

 

Devam butonuna bastıktan sonra önünüze mülkünüzün size ait olduğunu doğrulamanız gereken bir pencere açılacaktır. Burada sitenin size ait olduğunu kanıtlamanız için birçok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden hangisi kullanmak istiyorsanız pencere içerisinde bildirilen adımları takip edebilirsiniz. En çok kullanılan yöntemler html dosyası yükleme ve html etiketi kullanarak site doğrulamadır. Html dosya yükleme işleminde pencere içerisinde indirmenize izin verilen dosyayı sitenizin ana dizinine yüklemelisiniz. Html etiketi yöntemi ise verilen kodu sitenizin head tagları içerisine eklemeniz yeterlidir. Son olarak bitti butonuna tıklayıp sitenizi Google Search Console’a eklemiş olacaksınız.

 

mülk-sahipligi-dogrulama

 

– Performans

Sol menüdeki butonların sırasına göre ilerliyoruz. İlk olarak performans sekmesine bakalım. Performans butonuna tıkladığınızda açılan sayfada sitenize gelen ziyaretçilerin sayısını, sitenizin arama sorguları sonucu arama sonuçlarında toplam ne kadar gösterildiği, sitenize nerelerden girildiği, en çok hangi sayfalarınıza bakıldığı, en çok hangi cihazlardan ziyaretçi geldiği, hangi tarihlerde ne kadar ziyaretçi geldiği gibi birçok durumu performans sekmesi altından görebilirsiniz. Performans sayfası sitenizin ziyaretçi performansını göstermektedir. Aynı bilgilere daha detaylı olarak Google Analytics’den de bakabilirsiniz. Fakat buradaki birçok bilgi de çoğu zaman işinizi görecektir. Buradan aldığınız bilgilere göre yorumlamalar ve analizler yaparak sitenizde nelerin eksik ya da yanlış olduğunu ortaya çıkarak ziyaretçi sayısını ve gezinim kalitesini arttırabilirsiniz.

– Url Denetimi

Google’ın bize sunduğu güzel nimetlerinden biri bu araçdır. Sitenizin çok kısa sürede indexlenmesini istiyorsanız bu aracı kullanabilirsiniz. Bu aracın bir diğer adı Google Gibi Getirdir. Bu aracı kullanarak sitenizin anasayfasını ya da sitenizin istediğiniz bir urlsinin dizine eklenmesini sağlayabilirsiniz. Metin kutusuna indexlenmesini istediğiniz urlyi yazdıktan sonra zaten Google dizininde bulunup bulunmadığı göreceksiniz. Eğer yoksa dizin ekleme isteği göndermeniz yeterli olacaktır. Ayrıca dizin ekleme isteği yaptıktan sonra canlı test de yapmanızı tavsiye ederiz. Sitenizde eğer Google botlarını engelleyecek bir durum yoksa genellikle anlık olarak sayfanız indexlenecektir.

Başlangıç olarak bu bilgileri paylaştık. Bir sonraki seri de kapsam, site haritaları ve url kaldırma sekmelerini anlatacağız.

mücahit güner

Mücahit GÜNER

Yazılım, Tasarım, Seo ve Digital Pazarlama uzmanıdır. Yirmi sekiz yaşında ve profesyonel olarak 8 yıllık deneyimi bulunmaktadır.

    Yorum Yok »

    Henüz Yorum Yapılmadı.

    Fikrini ya da Sorunu Paylaş