Bugüne kadar onlarca blogda Seo nedir yazısı ile alakalı yazılar yazıldı. Genel olarak hep Seo’nun uzun ismi ve kelime anlamlarından bahsedildi. Oysaki bize göre Seo nedir sorusunun cevabı daha farklıdır. Seo basit üç kelimenin anlamından ziyade ülkemizde iş yapan firmalara neler kazandırdığı ve firmaların büyümesinde ne kadar katkısı olabileceğidir. Biz bloğumuzda sürekli terimsel ifadelerden ziyade daha uzun uzun açıklayıcı bir tutum sergilemek istedik. Bir de devamlı olarak kullanılan gereksiz İngilizce ifadelerden hep uzak olduk. Örneğin, off page seo demek yerine site dışı seo dedik. 

 

seo nedir

 

Seo geçen yıllar içerisinde sadece çok basit birkaç işlemden ibaret görülüyordu. Tabiki o zamanlar durumun böyle olmasının sebebi Google’ın şuanki algoritma yapısına henüz ulaşmamış olmasıydı. Geçen yıllar öncesinde nasıl bugün ki formunda değilse bundan birkaç yıl sonrada bugün ki gibi olmayacaktır. Fakat baki kalan tek gerçek Seo’da başarılı olunduğunda firmaların büyüme hızına inanılmaz katkılar yaptığıdır. Tabiki başarılı Seo çalışması da ancak işinin ehli bir Seo uzmanı tarafından yapılır.

Seo bugün ki yapısıyla artık tamamen bir meslek konumundadır. Bu mesleği icra etmekte bilginin dışında önemli derecede tecrübelere dayanıyor. Bugün bir siteyi birinci sayfaya yükseltecek bir Seo uzmanı sizin için çok önemli bir katkı yapmış olur fakat çalışmalarında başarılı olamayan Seo amatörleri de zıt bir şekilde bir o kadar zarar verir. Sadece para değil, zaman kaybı da yaşamış olursunuz. Kaybettiğiniz zaman içerisinde yapacağınız işlerinde kaybını yaşamış olacaksınız. Kısacası Seo çalışmasında yatırım yapıldıktan sonra başarısız olunduğunda kayıp büyük oluyor. Burada deneyimli, referansları bol olan, gerçekten başarılı bir Seo uzmanı seçmenin önemli ortaya çıkıyor.

Seo bugün ki yapısıyla oldukça komplike bir iş haline geldi. Öyle ki Seo uzmanı olan kişiler sadece Seo’yu bilerek başarılı olamama durumuna geldiler. Bunun sebebi Google algoritmalarının gelişmesi sunucu daha çok kullanıcı odaklı içerik sunalmasının değerinin artmasıdır. Yani sadece link alımı yapmak, site içerisinde uzun uzun içerikler yayınlamak yeterli olmuyor. Kullanıcılar ve Google botları sitenizde rahat ve hızlı bir şekilde gezebiliyor mu, site kullanıcıları direkt satışa ya da ödeme sayfalarına yönlendiriyor mu, kullanıcı deneyimi (user experience) hangi seviyede, site hızlı çalışıyor mu, site tüm cihazlarda (telefon, tablet vs.) sorunsuz görüntülenebiliyor mu, sitenizin tasarımı kafa karıştırıyor mu, site tasarımı kullanıcılara güven veriyor mu gibi onlarca soru olunca sadece Seo bilmekle işin içinden çıkılmıyor. Artık bir miktar kod ve tasarım bilgisi de gerektiren bir iş oldu. Bu sebeple Seo uzmanı ekip ya da kişi seçerken bu nitelikleri de göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

mücahit güner

Mücahit GÜNER

Yazılım, Tasarım, Seo ve Digital Pazarlama uzmanıdır. Yirmi sekiz yaşında ve profesyonel olarak 8 yıllık deneyimi bulunmaktadır.

    Yorum Yok »

    Henüz Yorum Yapılmadı.

    Fikrini ya da Sorunu Paylaş