Günümüzde telefon, tablet gibi cihazların ne kadar sık kullanıldığı aşikardır. Bu cihazlar üzerinde web sitelerinin ekran boyutlarına uygun şekilde görüntülenebilmesi için gerekli çalışmaların yapılmış olması gerekmektedir. Masaüstünde görüntülenen web sitenin hem tasarım hem de içerik olarak aynı şekilde mobil görünümde de görünmesi gerekir. Bunun için biz her daim responsive site tavsiye etmekteyiz.

Teknoloji geliştikçe Google’da algoritmalarını aynı hızla geliştirmektedir. 2018 yılında uygulanmaya konulan Mobil First Indexing kavramı nedir onu açıklayalım. Mobil First Indexing Google’ın mobil arama sonuçlarında sitenizin masaüstü sürümünü değil mobilde görünen yüzü ve içeriğini baz alarak arama sonuçlarını listelemesine denir. Bu sebeple sitenizin Mobil First Indexing algoritmasına göre güncellenmesi gerekmektedir. Eğer siteniz responsive bir site ise hiç bir şey yapmanıza gerek yoktur. Mobil First Indexing kuramına sitenizin uygun olabilmesi için masaüstündeki içerik ve yapı ile mobil kullanımdaki içeriğin eşit olması gerekmektedir. Sitenizi Mobil Fırst Indexing uygulamasına hazır hale getirmek için aşağıdaki adımları kontrol edip gerekli güncellemeleri yapabilirsiniz.

 

mobile-first-indexing

 

– İçerik

Web sitenizin masaüstü sürümünde bulunan tüm yazı, resim, video, ürünler mobil sürümde de eksiksiz bulunması gerekmektedir.

– Kategori ve Sayfa Özetleri

Kategori ve sayfa özet bilgisi alan kısımları da mobil görünümde ziyaretçilerinize göstermelisiniz.

– Çapraz Linkler

Site içerisinde çapraz link (iç link) çalışması yaptıysanız eğer aynı çalışmaların mobil sürümde de görünmesi gerekmektedir.

– Breadcrumb (Navigasyon) Yapısı

Sitenizde hangi sayfa içerisinde bulunduğunuzu ve hangi sayfaları geçtiğini gösteren bir url yapısı yani breadcrump bulunmaktadır. Bu yapının aynı şekilde mobil sürümde de görünmesi gerekmektedir.

– Mobil Hız

Mobil hız, sitenizin mobil sürümdeki arama sonuçlarında gösterilmesi için çok önemli bir kriterdir. Bu sebeple sitenizin mobil hızını Google Pagespeed Insights aracı ile ölçüp gerekli çalışmaları yapmanız gerekmektedir.

– Yapısal Veri İşaretleme

Her iki versiyonda da yapısal veri işaretleme olduğundan emin olun.

– Sunucu

Sitenizi barındıran sunucu masaüstü sürümde ne kadar önemli ise mobil sürüm için de bir o kadar önemlidir. Eğer sitenizin mobil sürümü m.siteismi.com şeklinde bir url çalışıyorsa bu url nin sunucu gelen ziyaretçileri kaldırabilecek trafik bantına sahip olmalıdır.

 

Yukarıda belirttiğimiz kriterlerin uygulanması durumunda siteniz Mobil First Indexing kurallarına uygun bir hale gelmiş olacaktır. Bu sebeple mobil arama sonuçlarında kaybettiğiniz ziyaretçilerinizi geri kazanarak iş gücünüzü ve hitinizi arttırmış olacaksınız. Eğer responsive bir web siteniz varsa bu işlemlere gerek kalmayacaktır. Yalnızca responsive sitenizin mobil sürümündeki hızını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

mücahit güner

Mücahit GÜNER

Yazılım, Tasarım, Seo ve Digital Pazarlama uzmanıdır. Yirmi sekiz yaşında ve profesyonel olarak 8 yıllık deneyimi bulunmaktadır.

    Yorum Yok »

    Henüz Yorum Yapılmadı.

    Fikrini ya da Sorunu Paylaş