Günümüzde web sitelerinde ürünler, hizmetler, üyelikler, ayrıcalıkların satışı yapılmaktadır. İnternet üzerinde yapılan ticaret bugün itibariyle çok büyük noktalara ulaşmıştır. İnternet üzerinde yapılacak ticaretin en önemli adımı ödeme alabilmektir. Eğer ödeme alamıyorsanız bir ürünün ya da hizmetin satışı mümkün değildir. Bu sebeple sitenizde online olarak banka ve kredi kartları ile ödeme yapılabiliyor olmalıdır. Güzel Türkiye’mizde online ödeme konusunda hizmet sunan firmalar bulunmaktadır. Bu firmalar banka işlemleriyle uğraşmanıza gerek kalmadan size sanal pos imkanı sağlamaktadır. Genellikle sanal pos hizmeti için firmalar bir aylık ya da yıllık bir ödeme almamaktadır. Sanal pos hizmeti sunan bu firmalar kazançlarını siteniz üzerinden yapılan her bir ödemeden komisyon alarak yapmaktadır. Her firmanın komisyon oranı farklıdır. Her firma kazandığınız parayı belirli zaman sonra hesabınıza gönderir.

 

 

Sanal pos hizmeti sunan firmalar sanal posu sitenize entegre edebilmeniz için api ve dosya desteği sağlamaktadır. Bu sayede siz basit bir şekilde sitenizden ödeme almaya başlayabiliyorsunuz. Entegrasyon işini yapabilmeniz için en azından temel seviyede Php biliyor olmanız gerekmektedir. Bu yazımızda Php ile PayTR entegrasyonu nasıl yapılır ondan bahsedeceğiz. Anlatımımız bir ürün satış sitesi baz alınarak yapılacaktır. Yardım isteyeceğiniz kısımlar olursa, hata alırsanız yorumdan destek isteyebilirsiniz.

PayTR entegrasyonu yapabilmek için doğal olarak bir PayTR hesabınız olması gerekmektedir. Eğer bir hesabınız yoksa PayTR’nin web sitesinden gerekli adımları takip ederek hesap oluşturabilirsiniz.

Size linkini vereceğimiz iki adet dosyayı indirerek dosyada açıklamalı kısımları kendinize göre doldurmalısınız. Aşağıdaki işlemleri de yaptıktan sonra ödeme entegrasyonu tamamlanmış olacaktır.

Aşağıdaki gibi bir ürün sayfanızın olduğunu varsayalım ve bu sayfanızın bir kısmının olabilecek kodunu yazıyoruz. Ürünün adını ve fiyatını isterseniz get ile url de gönderirsiniz isterseniz de form ile gönderebilirsiniz. Biz form ile göndereceğiz.

urun.php


<div class=”urunadi”>Apple Airpords Pro</div>

<div class=”urunfiyat”>1579.00 TL</div>

<form action=”odeme.php” method=”post”>

<input type=”hidden” name=”urunadi” value=”<?php echo $urunadi; ?>”>

<input type=”hidden” name=”urunadi” value=”<?php echo $urunfiyati; ?>”>

<input type=”submit” class=”satinal-btn” value=”Satın Al”>

</form>

 

Yukarıdaki şekilde urun.php sayfanızı hazırladıktan sonra ürün bilgilerini odeme.php dosyasına aktarıyoruz. Zip içerisinde gelen bildirim.php dosyası ile ödeme onayı alınırsa başarılı diye bir mesaj gösterebilirsiniz. Eğer ödeme alınma işlemi başarısız olmuşsa farklı bir mesaj gösterme ve sayfa yönlendirme işlemi yaptırabilirsiniz. Taksitlendirme işlemi için PayTR hesabınızda kaç adet taksitlendirme yapmak istiyorsanız gerekli ayarlarınızı oradan yapabilirsiniz. Yukarıda anlatımını yaptığımız mantık aynı şekilde üyelik ve hizmet satışları içinde geçerlidir.

Gerekli Dosyaları İndirin!

mücahit güner

Mücahit GÜNER

Yazılım, Tasarım, Seo ve Digital Pazarlama uzmanıdır. Yirmi sekiz yaşında ve profesyonel olarak 8 yıllık deneyimi bulunmaktadır.

    Yorum Yok »

    Henüz Yorum Yapılmadı.

    Fikrini ya da Sorunu Paylaş