Web sitenizin Google botları ve diğer arama motorlarının botları tarafından erişilebilir, hızlı dolaşılabilir bir yapısı olması şüphesiz rakiplerinizin önüne geçmeniz için size bir önemli bir artı kazandıracaktır. Web sitenizin kod ve yazı oranı oldukça önemli bir konudur. Sadece kod penceresinden bakmak yeterli değildir. Bir de içerik penceresinden bakıp sitenizin zengin bir içeriğe de sahip olması siteniz için oldukça önemlidir. Web sitenizin kod ve yazı oranında içerik kısmının ağır basması sitenizin Seo dostu bir yapıda olduğunu gösterir. Hatta kod oranı ne kadar az, içerik ne kadar fazla ise siteniz için Seo açısından daha iyidir. Kod ve yazı oranını doğru bir şekilde ayarlayabilmek için ya hem web tasarım ve Seo biliyor olmasılısınız ya da bir web tasarım uzmanı ile Seo uzmanı kafa kafaya verip çalışmalıdır. Kod ve yazı oranını iyi ayarlamak, gereksiz kod kullanımından kaçınmak, sitenin hızlı çalışmasını sağlamak, eski kod yapılarından kurtulmak için yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

 

seo-kod-icerik-orani

 

– Web Sitenin Dinamik Yapısını Oluşturma

Web sitenizin yönetilebilir bir yapıda olması için dinamik yani güncellenebilen bir sistemi olması gerekmektedir. Bu yapıyı da programlama dilleri ile yapabilirsiniz. Bunun için php, asp kullanabilirsiniz. Tabiki program yazma dillerinin de web yazılım için framework destekleri bulunuyor. Örneğin; c# için django framework desteği bulunmaktadır. Ama genellikle php ve asp kullanılmaktadır. Biz yazılım dili olarak php tercih etmekteyiz. Php ya da farklı bir kullandığınızda (hemen hemen dillerin yapıları birbirine benziyor.) kodlamasını yaptığınız sistem olabildiğince az veritabanı sorgusu ile işinizi halletmeye çalışmalısınız. Bir sayfada aynı tablodan farklı yerlerde defalarca veri çekmek yerine bir defa veri çekip sayfanın her yerinde veriyi işlemelisiniz. Sitenizin hızlı çalışması için framework desteğinden de faydalanabilirsiniz. Örneğin php için laravel kullanabilirsiniz. Sayfanızın yapısında daha çok içerik sunmak ya da sistemin işleyişi için gerekli olan php kodlarını istediğiniz kadar kullanabilirsiniz. (Uzak sunucudan veri çekme, uzak siteden veri alma, veritabanı sorguları hariç.) Çünkü php sunucu taraflı çalıştığı için sayfa kaynağında php kodları görünmemektedir. Bu sebeple kod yazı oranını etkilememektedir.

– Link Yapısı

Siteniz içerisinde link verdiğiniz sayfalar, sitenize ekleyeceğiniz resimler, videolar ve her bir item için link yapısı http://www.mucahitguner.com/cagiriliacak-url yerine /cagirilicak-url şeklinde olmalıdır.

– Eski Kodların Kullanımı

Sitenizde eskiden kullanılan, yerine yenisi gelmiş kod yapılarının kullanımından kaçınmalısınız. Örneğin tablolar yerine divleri kullanmaya çalışmalısınız. Eğer tablo kullanmak mecburiyetinde iseniz tabloya verdiğiniz biçimlendirme özelliklerini css ile yapmalısınız.

Bir diğer eski kod ise linkin yeni pencerede açılmasını sağlayan target=”_blank” kodudur. Bu kodu kullanmak yerine rel=”external” kodunu kullanabilirsiniz. Aynı işe yarar. External kodu ile nofollow kullanmak isterseniz yazmanız gereken kod şöyledir; rel=”external,nofollow” ‘dur.

– Frame Kullanımı

Frame web sitelerin içerisinde başka bir sitenin içeriğini göstermeye yarayan pencerelerdir. Önceden frame kullanımı yaygın iken arama motorlarının bu yapıyı istememesi nedeniyle kullanımı oldukça azalmıştır. Siz de frame kullanarak başka sitelerin içeriğini sitenizde göstermek yerine kendi özgün içeriklerinizi ziyaretçilerinize sunmalısınız. Frame’in bir dezavantajı ise sitenizin açılış hızını yavaşlatmasıdır. Siteniz açıldığında içeriğini çektiğiniz siteye bağlanılacak ve yüklenmesini beklemek durumunda kalacaksınız. Bu sebeple frame kodunu kullanmamanızı tavsiye ederiz.

mücahit güner

Mücahit GÜNER

Yazılım, Tasarım, Seo ve Digital Pazarlama uzmanıdır. Yirmi sekiz yaşında ve profesyonel olarak 8 yıllık deneyimi bulunmaktadır.

    Yorum Yok »

    Henüz Yorum Yapılmadı.

    Fikrini ya da Sorunu Paylaş