Resimler web sitelerimizde sürekli olarak kullandığımız, sitemizi görsel ve içerik açısından zenginleştiren önemli unsurlardır. İçerikte ve sitemizin tasarımında kullandığımız resimlerin de elbette Seo‘ya uygun şekilde optimize edilmesi gerekmektedir. Resim optimizasyonu resim açıklamaları, resim sayısı, resimlerin boyutlandırılması, resimlerin dosya boyutu ve sıkıştırılması, resimlerin url yapısı gibi konuları içermektedir. Biz de bu yazımızda bu konulardan bahsedip neler yapmanız gerektiğini anlatacağız.

 

seoda-resim-optimizasyonu

 

– Resim Açıklamaları

Sitenizin içeriğine eklediğiniz resimlerin ya da tasarımda kullanılan resimlerin bir alt etiketi olmalıdır. Bu alt etiketi ile biz Google’a resimin ne olduğunu, içerik ile alakalı bir resim olup içerik ile bir bütünlük oluşturduğunu belirtmekteyiz. Bu sebeple sitenizdeki resimlerin alt etiketleri muhakkak bulunmalı ve resmi kısa bir iki kelime ile anlatmalıdır. Eğer resme verilmiş bir link varsa linkin gittiği sayfa ile alakalı bir alt etiket vermelisiniz. Bu tekniği kullanarak hem sitenizde bir içerik bütünlüğü oluşturmuş olacaksınız hem de doğal bir yapı elde edeceksiniz. Ayrıca etiket kullanırken yazacağınız kelimeleri Google görsel aramalarda aranabileceğini tahmin ettiğiniz kelimelerden seçmelisiniz. Bu sayede Google görsellerde de siteniz çıkacak ve oradan da trafik elde etmiş olacaksınız.

– Resim Sayısı

Sitenizin özellikle tasarım kısmında olabildiğince az resim kullanmalısınız. Resimlerin boyutunu sıkıştırsanız da nihayetinde tüm resimlerin toplam boyutu belirli bir miktar olacaktır. Sitenizin hızlı çalışması, sayfa arası gezinmelerin süratli olması için tasarımda minimum resim kullanmalısınız. İçerik olarak ise resimleri gerektiği kadar kullanabilirsiniz. Çünkü resimler içeriklerinize zenginlik katacaktır.

– Resimlerin Boyutlandırılması

Bu konu hakkında birçok Seo uzmanı ve web tasarım uzmanları yanılgıya düşmektedir. Bir alan için altmış piksellik bir görsel kullanıp aynı görseli farklı bir yerde farklı bir isimle büyük boyutlarda kullanmaktadırlar. Oysaki bu yanlış bir uygulamadır. Yapılması gereken resimlerin orjinal ve çözünürlüğü en yüksek boyutuyla sisteme yüklenmesi, kullanılacak alanlarda css yardımıyla alana uygun şekilde boyutlandırılmasıdır. Bu sayede sitenizde fazladan resim kullanmamış olacak, sitenizin daha hızlı çalışmasını sağlayacaksınız.

– Resimlerin Dosya Boyutu ve Sıkıştırılması

Resimlerin dosya boyutu sitenizin çalışma hızını direkt olarak etkileyen önemli bir unsurdur. Resimlerinizin çözünürlüğü bozulmadan, resimlerinizi minimum dosya boyutu ile sitenize yüklemelisiniz. Bunu yapabilmek için ise resimlerinizi sıkıştırmalısınız. Sıkıştırma yapmak için tinypng.com ya da tinyjpg.com sitelerinden istifade edebilirsiniz. Bir önceki başlıkta belirttiğimiz şekilde, resimlerin orjinal boyutlarını sıkıştırıp kullanmalısınız.

– Resimlerin Url Yapısı

Bu başlığa kadar resimlerin Seo çalışması için yapılması gereken birçok uygulamasından bahsettik. Resimlerin url yapısını da nasıl olması gerektiğini bilmeniz önemlidir. Resimlerin urlleri site adresinize ne kadar yakın ise o kadar iyidir. Bu sayede gereksiz karakter kullanımından kurtularak sitenizin daha hızlı çalışmasını sağlayacaksınız. Ana klasör altında bir resim klasörü oluşturmak en mantıklısıdır.

mücahit güner

Mücahit GÜNER

Yazılım, Tasarım, Seo ve Digital Pazarlama uzmanıdır. Yirmi sekiz yaşında ve profesyonel olarak 8 yıllık deneyimi bulunmaktadır.

    Yorum Yok »

    Henüz Yorum Yapılmadı.

    Fikrini ya da Sorunu Paylaş