Bir bina yapılacağı zaman işe ilk önce zemin ve temelleri yapılarak başlanır. Seo çalışmasında da aynı mantık çalışmaktadır. Seo çalışmasına başladığınızda ilk işiniz site üzerinde yapılması gereken en azından temel işlemleri usulüne göre yapmanızdır. Site içi Seo çalışmasında en temel unsurlardan birileri de başlıklar ve metalardır. Bu yazımızda da başlıklar ve metaların nasıl eklenmesi gerektiğini detaylıca anlatacağız.

 

site-ici-seo-ayarlari-ve-site-ici-seo-optimizasyonu

 

Başlıklar

– Ana sayfa Başlığı

Sitenizin ana sayfası web sitenizin en güçlü sayfasıdır. Arama sonuçlarında bazı durumlar hariç alt sayfalara yönelmek yerine ana sayfa tercih edilmelidir. Alt sayfaya kıyasla ana sayfanız daha kuvvetlidir. Başarılı bir ana sayfa için tüm Seo unsurlarının doğru yapılmış olması gerekir. Bunun için ilk olarak sitenizin ana sayfa başlığından başlamalısınız. Ana sayfa başlığınızda sizin için en önemli olan anahtar kelimeleri 60 karakteri geçmeyecek şekilde eklemelisiniz. Eğer bir cümle içerisinde anahtar kelimelerinizi kullanarak ekleme yaparsanız daha iyi bir başlık oluşturmuş olacaksınız. Cümle içerisinde anahtar kelimeleri kullanıp oluşturduğunuz başlık daha organik bir başlık olacaktır. Bu sebeple daha etkili bir ana sayfa başlığı oluşturmuş olacaksınız.

– Konu Başlıkları (H etiketleri)

Sitenizde oluşturduğunuz konu başlıkların içine ekleyeceğiniz başlıkları önem sırasına göre belirlemelisiniz. Örneğin; bir sayfa içerisinde sadece bir adet h1 etiketi kullanın. H1 etiketi için o sayfa içerisindeki en önemli kelimeleri bulundurun. Sayfanız kullandığınız h etiketleri altıya kadardır. Önem sırasına göre altıya kadar kullanabilirsiniz. Tüm bu belirttiğimiz özellikler ana sayfa içinde geçerlidir. Özellikle ana sayfanızı oldukça güçlü yapabilmek için h etiketlerinin tamamını kullanmaya özen göstermelisiniz.

– Yazı Başlıkları

Sitenize eklediğiniz yazılar web sitenizin güncel kalması ve kullanıcılara faydalı olabilmeniz için oldukça önemlidir. Bu yazılar eklenirken Seo uyumlu şekilde eklenmeli ki yazınız arama sonuçlarında çıksın ve kullanıcılarda sitenize ve yazılarınıza ulaşabilsin. Yazı başlıkları için yapmanız gereken 60 karakteri geçmeyecek şekilde, ilgi çekecek yapıda yazı başlıkları oluşturmanızdır. Yazı başlığı içerisinde konu ile alakalı anahtar kelimeleri de geçirmeye özen gösterin. Bu sayede urlnizde de anahtar kelimeleriniz yer alacaktır. Arama sonuçlarında yapılan sorgulamalar sonucu hem başlık hem url yapınızdan üst sıralarda çıkacaksınız. Açıklamalar head tagları arasına aşağıdaki kod ile eklenmektedir.

Metalar

– Descriptions (Açıklamalar)

Descriptions metası sitenizin ana sayfasında ve tüm alt sayfalarında bulunması gereken, içinde bulunduğu sayfanın ne içerdiğine dair kısa bir özet belirten metadır. Bu meta içerisinde içinde bulunduğu sayfadan bahsederken aynı sayfanın arama sonuçlarında anahtar kelimelerde çıkabilmesi için gerekli anahtar kelimeler bu özet içerisinde yer almalıdır. Descriptions bölümü maksimum 160 karakter uzunluğunda olmalıdır.

 

<meta name=”descriptioncontent=”Site içi Seo çalışmasında en temel unsurlardan birileri de başlıklar ve metalardır. Şimdi başlıklar, metaların nasıl eklenmesi gerektiğini anlatacağız.” />

 

– Keywords (Anahtar Kelimeler)

Anahtar kelimeler sitenizin arama sonuçlarında arama sorgularında çıkabilmesi için oldukça önemli ve kuvvetli metadır. Bu meta ile sayfanın hangi anahtar kelimelerde arama sonuçlarında çıkması gerektiğini, sayfanın hangi betimlemeler üzere bir içeriğe sahip olduğunu belirtmekteyiz. Bu sebeple anahtar kelimelerinizi eklerken en önemliden önemsize doğru bir sıralama yapmalısınız. Anahtar kelime sayınızı on beşi geçmemesine özen gösteriniz. Her kelime arasına virgül koyarak ekleme yapmalısınız. Anahtar kelimeler head tagları arasına aşağıdaki kod ile eklenmektedir.

 

<meta name=”keywords” content=”site İçi seo\’da başlıklar ve metalar nasıl olmalı ?,site içi seo,on page seo,seo title,seo meta” />

mücahit güner

Mücahit GÜNER

Yazılım, Tasarım, Seo ve Digital Pazarlama uzmanıdır. Yirmi sekiz yaşında ve profesyonel olarak 8 yıllık deneyimi bulunmaktadır.

    Yorum Yok »

    Henüz Yorum Yapılmadı.

    Fikrini ya da Sorunu Paylaş