İndex, Google’da web sitenizin kayıt altına alınan her bir sayfasına denmektedir. Web sitenizin Google’da ne kadar çok indexi olursa siteniz için o kadar iyidir. Tabiki bu indexlerin içeriğinin kaliteli ve ziyaretçilere faydası olan yapıda olması gerekmektedir. İçeriğinizi insanlara sunabilmeniz için öncelik Google tarafından sayfanızın kayıt altına alınması gerekmektedir. İndexlendikten sonra sitenizin sayfası sitenin genel Google değerine ve içeriğinizin kalitesine göre bir sıralama alır. Zamanla içeriğinizin hit alması sıralamanızın yükselmesine katkı sağlayacaktır. Şimdi gelelim sitenizin anlık index almasını nasıl sağlayacağınız konusuna…

 

anlık-index-nasıl-alınır

 

Birkaç yıl öncesine kadar sitenizin index alabilmesi için sitenizi ya da paylaştığınız yazıyı Google’a url ekleyerek yapabiliyordunuz. Ama bu yöntem anlık index alma hususunda pek işe yaramıyordu. Google botları bir süre sonra sitenizi ziyaret etmek için geliyorlardı. Bugün ise url ekleme (add url) işlemi artık sona ermiş durumdadır. Anlık index almanız için Google Webmaster Araçlarından Google Gibi Getir aracını kullanmanız gerekmektedir. Google Gibi Getir aracını kullandıktan sonra siteniz yeni açılmış olsa dahi eğer Google botlarını engelleyecek bir problemi yoksa sitenizin çok kısa sürede index almış olacaksınız. Google Gibi Getir aracını kullanmak için Google Webmaster Araçlarına girip sol menüden url denetimine basıp index almasını istediğiniz urlyi metin kutusuna girip aracı kullanabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra tekrardan canlı test yapmanızı da öneririz.

Aklınızda şöyle bir soru dolaşıyor olabilir; her sayfamı indexletmem için bu aracı mı kullanacağım ? Ya da her içerik paylaştığımda bu aracımı kullanacağım ? İlk sorunun cevabı; bir defa bu aracı ana sayfanız için kullandığınızda anasayfada bulunan tüm güncellemeleri ve eklemeleri kayıt altına alacaktır. Eğer özel bir alt sayfa urlsi kullanırsanız o sayfa ve içerikten link verdiğiniz sayfalar indexlenecektir. Ayrıca düzenli periyotlarda devamlı olarak içerik paylaştığınızda artık bu aracı kullanmanıza gerek kalmaz ve Google botları sitenizi sık sık ziyaret eder. Bu sayede bu aracı kullanmadan anlık index almaya başlarsınız. Anlık index almanız ümidiyle, iyi çalışmalar diliyoruz.

mücahit güner

Mücahit GÜNER

Yazılım, Tasarım, Seo ve Digital Pazarlama uzmanıdır. Yirmi sekiz yaşında ve profesyonel olarak 8 yıllık deneyimi bulunmaktadır.

    Yorum Yok »

    Henüz Yorum Yapılmadı.

    Fikrini ya da Sorunu Paylaş