Seo çalışmasında sitenin hızlı ve uyumlu çalışması son derece önemlidir. Arama sonuçlarında hedef kelimelerde çıkabilmek için hız ve uyum konusunda sitenizin sorunsuz çalışıyor olması gerekir. Bu yazımızda sitenizin hızına direkt olarak etki edecek bir teknikten bahsedeceğiz. Css sprite ve Javascript sprite tekniklerinden bahsedip, neler yapmanız gerektiğini anlatacağız.

Css sprite tüm css dosyalarının tek bir css dosyası haline getirilip, sitenin tasarımında kullanılan tüm resimlerin tek bir resim dosyasında birleştirilip kodlanmasına denir. Sitenizin hızına direkt olarak etki eden bir yöntemdir. Bu yöntemi kullanabilmek için iyi derecede css biliyor olmanız gerekir. Sitenizin kodlamasını yapacak firma ya da kişiden sitenizi bu tekniğe göre yapmasını isteyebilirsiniz. Eğer kendiniz yapmasını biliyorsanız kesinlikle bu teknikten faydalanmanızı tavsiye ederiz. Bu tekniği kullandığınızda sitenizin neredeyse anlık olarak açıldığını göreceksiniz.

Aklınıza şöyle bir soru gelebilir; tasarımda kullanılacak tüm görselleri tek bir resimde birleştirirsem nasıl sitede göstereceğim. Tabiki css in background position özelliğinden yararlanacaksınız.

 

css-sprite

 

Css sprite tekniğini kullandıktan sonra bir diğer önemli teknik olan javascript sprite tekniğine geçebilirsiniz. Tüm javascript dosyalarını tek bir dosya içine toplamalısınız. Ayrıca Jquery’nin kendi sitesinden dahil ettiğiniz kütüphaneler varsa bu kütüphanelerin dosyalarını indirerek sunucunuza yüklemeli bu dosyaları kendi sunucunuzdan çağırmalısınız. Bu teknik ile tüm javascript dosyalarını tek bir dosya içinde birleştirip, dışarıdan çağırılan kütüphaneler varsa bunları da dışarıdan değil kendi sunucunuzdan çağırmış olacaksınız. Bu sayede siteniz açılmak için yüklenmeye başladığında başka sitelere gidip dosya çekimi ile uğraşmadan, sunucunuzdaki tek bir dosyaya uğrayıp hızlıca  açılacaktır.

 

Javascript-sprite

 

Bu iki teknik mantık olarak kolay görünse de etki olarak oldukça fayda sağlamaktadır. Bu iki tekniği başarılı şekilde uyguladığınızda sitenizde çok önemli derecede hızlanma olduğunu fark edeceksiniz. Seo çalışmasında etkisi önemli olan hızın önemini küçümsemeyin.

mücahit güner

Mücahit GÜNER

Yazılım, Tasarım, Seo ve Digital Pazarlama uzmanıdır. Yirmi sekiz yaşında ve profesyonel olarak 8 yıllık deneyimi bulunmaktadır.

    Yorum Yok »

    Henüz Yorum Yapılmadı.

    Fikrini ya da Sorunu Paylaş