Yıllar öncesinde domainler olmadığı zamanda web siteler ip adresleri ile çağırılıyordu. Her web sitesi bir ip adresine sahiptir. İp adresleri akılda kalıcı olmadığı için bunu sorunu aşmanın yolunu buldular. Domain ile yine her web sitesi bir ip adresine sahip olacak fakat web sitesi kalıcı kalıcı bir adresle ile çağırılacak ve bulunacaktı. Domainin Türkçe karşılığı alan adı demektir. Bu sistem işe yaradı ve insanlar artık daha önce girdiği web sitelerinin domainlerini unutmadan tekrar tekrar web sitelere girebildi.

 

 

Peki domainin Seo ile ne alakası var diye bir soru aklınızda bulunabilir. Google algoritma yapısını geliştirdikçe Seo çalışması diye gelişmiş uygulamalara sahip bir çalışma gelişti. Seo çalışması direkt olarak site ile ilgili bir çalışma olduğundan sitenin adı da bu uygulamalardan etkilenecekti. Seo penceresinden baktığınızda sitenizin alan adının nasıl olması gerektiğini, hangi hususlara dikkatle davranılmasını göremiyorsanız aşağıdaki bilgiler ile beslenebilirsiniz.

Anahtar Kelime Uygunluğu

Alan adı sizin aynı zamanda nasıl bir web sitesine sahip olduğunuzu, hangi alanda içerikleri sunduğunuzun ipucunu verir. Bu durum Google botları için de geçerlidir. Alan adınızda Google’da çıkmak istediğiniz en önemli kelime ya da kelimelerin geçmesi Seo açısından bir artı kazanmanıza vesile olacaktır. Arama sonuçlarında zaman zaman Google’ın sizi domain üzerinden yakalayıp gösterdiğini göreceksiniz. Bu sebeple domain alırken en önemli anahtar kelimenizin domain içerisinde geçmesine özen gösteriniz. Marka domaini alınması gereken durumlar bu uygulamaya dahil değildir.

Domain Uzunluğu

Seo çalışması dışında dijital pazarlama da size faydası sağlaması için markalaşma, akılda kalıcı olma oldukça önemlidir. Bu sebeple domain alırken domain uzunluğunun üç kelimeyi geçmemesine özen göstermelisiniz. Akılda kalıcı, kısa ve öz domainler akılda kalıcı olmak ve markalaşma için her zaman bir adım öndedir.

Domain Yaşı

Sitenizin alan adı yaşı önemli kriterlerden biridir. Gerçek hayattan örnek vermek gerekirse yıllardır aynı yerde duran esnaf ile yeni dükkan açan esnaf güven ve sunduğu ürünler açısından bir olmayacaktır. Aynı durum Google için de geçerlidir. Domain yaşınız ne kadar yaşlı olursa Seo için o kadar faydalıdır. Eğer yeni domain alımı yapacaksanız da bir yıllık almaktan ziyade birkaç yıllık almanız Seo için faydalı olacaktır.

Domain Uzantısı

com – Ticari kuruluşlar

net – İnternet ve ağ çalışma alanı olan kuruluşlar

org – Dernek ve organizasyonlar için kullanalır.

gov – Devlet kuruluşları

edu – Eğitim kuruluşları

mil – Askeri kuruluşlar

ac – Akademik kuruluşlar

tr uzantılı domainler ülkemizde Odtü tarafından dağıtılmaktadır. tr uzantılı domain alabilmek için gerekli belgeleri domain alacağınız firmaya sunuyor olmanız gerekir. İsterseniz isimsoyisim.com.tr olarak belgeye gerek kalmadan domain alımı da yapabilirsiniz. Domain uzantısının tr uzantısı dışında Seo çalışmasına bir etkisi yoktur. tr uzantılı domainler ülke ile alakalı arama sonuçlarında size artı kazandırmaktadır.

mücahit güner

Mücahit GÜNER

Yazılım, Tasarım, Seo ve Digital Pazarlama uzmanıdır. Yirmi sekiz yaşında ve profesyonel olarak 8 yıllık deneyimi bulunmaktadır.

    Yorum Yok »

    Henüz Yorum Yapılmadı.

    Fikrini ya da Sorunu Paylaş