Bizce Seo Nedir ?

Bizce Seo; dijital pazarlama içerisinde yer alan, başarıya ulaşıldığında en yüksek verimi sağlayan, firmaların ve sitelerin markalaşmasında büyük rol oynayan, büyük kazançlar elde edilmesini sağlayan, web sitenizi kendi alanınızda en iyi sitelerden biri haline gelmesine sebep olan, Google’ın kalite yönergelerine ve algoritma yapısına uygun hareket ettiren, ziyaretçilere her daim en değerli içeriklerin sunulmasını sağlayan onlarca uygulama bütünüdür. Bu açıklamamızda virgül koyduğumuz her özelliğin ayrı ayrı makalesini yazacağız. Sadece Seo çalışmasının gerçek anlamda ne ifade ettiğini sizlere sunmak istedik.

 

Neden Özellikle Seo ?

Dijital pazarlamanın pek çok kanalı ve yöntemi vardır. En önemli kriterlerden biri kitlenizi gerçek anlamda tanımanızdır. Dijital pazarlama kanalları içerisinde en az maliyete sahip olup en çok görünmenizi, popüler olmanızı, markalaşmanızı ve kazanç sağlamanızı sağlayan aynı zamanda en çok uğraş gerektiren ve uzun soluklu olan çalışma Seo çalışması olduğu için özellikle Seo çalışması üzerinde durulmaktadır. Kazancınızı tabiki sadece Seo çalışmasında aramak dijital pazarlamayı eksik yapmak olur. Ayrıca Seo çalışması için gerekli olan hitlerde eksik kalmış olacaktır. Seo çalışması dijital pazarlama planınız içerisinde üzerinde en fazla durmanız gereken çalışma olmalıdır. Çok müstesna olsa da bazı sektörlerde Seo çalışmasından daha fazla kazanç sağlayan yöntemler vardır. Eğer kitlenizin birçoğu sizin ürün yada hizmetinizi sosyal medya üzerinde rastlayarak geliyorsa kitlenize göre en çok görüneceğiniz yerde olmalısınız. Bu sektörler detaylı kitle analizi ile belli olur. Bu farkı ve çalışmayı da sadece uzman olan Seo uzmanı değil aynı zamanda tecrübeli olan Seo uzmanı size gösterebilir. Ama yine de hiç bir zaman sitenizin Seo çalışması eksik kalmamalıdır. Çünkü farklı kanallardan gelecek ziyaretçilerde Seo yönergelerine uygun kaliteli sitede zaman geçirip harcama yapmak isteyecektir.

 

Zaman Kavramı

Seo çalışmasında zaman kavramı müşteri taraflı sıkıntı olabilen bir konudur. Firmalar çok hızlı şekilde arama sonuçlarında ön planda olmak ister. Oysaki en doğru seçenek olması gerektiği zamanda sitenizin birinci sayfada yer almasıdır. Bu hem sitenizin arama sonuçlarında kalıcılığını arttıracak hem de sürekli olarak yapacağınız çalışmaların maliyetini düşürecektir. Seo sürekli olarak yapılmalıdır. Siteniz ilk sayfaya çıktıktan sonra çalışmaları bırakmak sitenizin zamanla gerilemesine sebep olacaktır. Bunun nedeni sürekli olarak ilk sayfada yer almak isteyen rakiplerinizin yaptığı çalışmalar, ilk sayfada olan rakiplerinizin ilk sayfada kalmak için yaptığı çalışmalar ve sitenizin güncelliğini kaybetmeye başlamasıdır. Bu sebeple düzenli olarak Seo çalışmaları ilk sayfaya çıksanızda orada kalıcı olabilmeniz için devam ettirilmelidir. Bu sebepledir ki Seo çalışması zaman ve sabır isteyen bir çalışmadır. Bizim tavsiyemiz hemen kazanç sağlamak, en azından yavaş yavaş müşteri kazanmak için eş zamanlı olarak siteniz ilk sayfaya gelene kadar reklam çalışmaları yapılmasıdır. Biz eğer bütçeniz elveriyorsa ilk sayfaya çıktıktan sonrada reklamlarınızın devam ettirilmesini tavsiye ederiz.

 

Yatırım Kavramı

Seo çalışmasında zaman kavramının neden var olduğunu yukarıda açıklamaya çalıştık ama bir diğer önemli kavram da yatırım kavramıdır. Çünkü Seo hatta dijital pazarlama tamamen bir yatırımdır. Bu yatırımın riski işinde ehil olmayan biriyle çalışmanız olacaktır. Seo bir yatırım olduğu için yatırımlarda zaman içerisinde değerlenip kazandıracağı için Seo da böylece yatırım ve zaman ikilemi vardır ve Seo bu iki beslemeye de ihtiyaç duyar; olmazsa olmaz. Yaptığınız yatırımın karşılığını alabilmek için referanslarını ve çalışmalarını gördüğünüz, makalelerini okuduğunuz, size mantıklı teklifi yapan, uçuk kaçık vaadler vermeyen firmalar veya uzmanlar ile çalışmalısınız. Yatırımınızı doğru şekilde hedef kitlenize ulaşabilmek için değerlendirdiğinizden emin olmalısınız. Bu süreçte size kazanç sağlayacak kelimelerin seçimi ve ilk sayfada yer almanız konusunda Seo uzmanı hizmet sağlayacaktır.

mücahit güner

Mücahit GÜNER

Yazılım, Tasarım, Seo ve Digital Pazarlama uzmanıdır. Yirmi sekiz yaşında ve profesyonel olarak 8 yıllık deneyimi bulunmaktadır.

    Yorum Yok »

    Henüz Yorum Yapılmadı.

    Fikrini ya da Sorunu Paylaş