Seo Uzmanı Nedir ?

Seo uzmanı web sitenizi Google arama sonuçlarında hangi kelimeler yazıldığında çıkmasını istiyorsanız sizi o kelimelerde olabildiğince üst sıralara çıkartan kişiye denir. Firmalar ve freelance çalışan kişiler Seo uzmanı hizmeti verir. Seo uzmanları Google ve hatta birçok arama motorunu iyi tanıyan, arama sonuçlarındaki işleyen algoritma yapısını iyi bilen kişilerdir. Seo uzmanı web sitenizi arama sonuçlarında ilk sayfaya ve hatta mümkünse en üst sıralara çıkarmak için gerekli olan çalışmaların tamamını yapar. Başarılı Seo uzmanı analitik düşünebilen, yaptığı çalışmaları ölçümleyip bir rapor haline getirebilen, oluşturduğu raporu yorumlayıp çıkan analize göre aksiyonlar alan kişilerdir. Aynı zamanda başarılı Seo uzmanı rakiplerini takip eden, site eksiklerini devamlı araştırıp kapatan kişilerdir. Seo kavramı ilk ortaya çıktığı zamanlarda genellikle herkes kendisi belirgin birkaç yöntem uyguluyordu. Google ın gelişen algoritması nedeniyle bu işin zamanla bir uzmanlık gerektirdiği ve uzmanlık alanı olması gerektiği anlaşıldı. Derinleşen kalite yönergeleri ile web sitenin kullanıcıya fayda sağlamak amaçlı zengin içeriğe sahip olması gerekti. Bunlar gibi pek çok sebepten dolayı artık Seo uzmanlarının bir miktar kod ve az da olsa tasarım bilgisi olması gerekti. Günümüzde bu yönde kendini geliştirmeyen, kendini hala uzman olarak tanımlayan firma ve kişiler malesef çalışmalarda hem hüsrana uğradı ve hala uğruyor. Gelişen teknoloji ile kendini de geliştiren Seo uzmanları hep başarılı oldu.

 

Seo Uzmanı Ne Yapar ?

Seo uzmanı özellikle Google arama sonuçlarındaki algoritma işleyişini çok iyi bilmelidir. Kendi tecrübeleri dışında Google’ın sunduğu kalite yönergelerine de muhakkak hakim olmalıdır. Seo çalışması içerisinde uygulanan pek çok çalışma vardır. Web sitenizin tasarımından site içerisinde yazılara resimlere, site dışarısında sitenizin popülerliğinin arttırılmasından link inşaasına kadar sayamayacağımız pek çok uygulama yapılmaktadır. Seo uzmanı da bu çalışmaları en ince ayrıntısına kadar bilir ve uygular. Bazı bilgiler ve birikimlerde çalışma yaptıkça artar. Her Seo uzmanının sitelere yapılacak çalışmalar için farklı farklı stratejileri vardır. Bilgiler aynı ama her sitede aynı yöntem uygulanmamaktadır. Web sitenizin arama sonuçlarında çıkabilmesi bu pek çok uygulamaya ve detaylardaki başarıya bağlıdır. Sitenizin arama sonuçlarında çıkması sizin için yeterli değildir. Asıl önemli olan çıktığınız yerde kazanç elde edebilmeniz için kalıcı olmanızdır. Kalıcı olabilmek detayları başarıyla uygulamak, tüm eksikleri gidermek ve link inşaasının üzerine koyarak ilerletmekten geçer. Unutmamalıdır ki site için site dışarısında oluşturulan link inşaasında aldığınız linklerin kalitesi bir önceki aldığınız sitelerden her daim daha iyi olmalıdır. Çünkü siteniz yükseldikçe öndeki rakipleri geçebilmek geridekilere fırsat vermemek için daha kaliteleri linklere ihtiyaç duymaktadır.

 

Seo Uzmanından Beklentiler Nedir ?

Pek çok firmalar Seo uzmanından neredeyse tüm kelimelerde ilk sayfaya çıkmak gibi bir beklentide olur. Oysa ki bu gibi beklenti içine girmek oldukça yanlıştır. Sebebi ise Seo uzmanı sizi tüm kelimelerde kesin olarak üst sıralara getiremeyeceğinden kaynaklanmaktadır. Seo uzmanı ile çalışmadan önce doğru beklenti içine girip çalışma sonunda da beklediğinizi almalısınız. Örneğin, her kelimede çıkmayı istemek hem maliyetli olacak hem de gerçekçi olmayacaktır. Size en çok kazanç sağlayacak kelimeler belirlenip o kelimeler üzerine yoğunlaşılmalıdır. Böyle doğru beklenti içinde olunduğunda hem Seo uzmanı daha az maliyet ve çalışma süresi teklif edecek hem de siz gereksiz hüsrana uğramamış olacaksınız. Eğer gerçekten çıkmanız gereken çok fazla kelime varsa bu kelimeleri en önemli olanlardan en önemsize doğru gruplayıp her bir gruptaki kelimelerde başarı yakalandıktan sonra diğer bir gruba geçerek adım adım ilerleyerek yaptırabilirsiniz. Müşteri olarak da en doğal hakkınızda kabul ettiğiniz teklif neticesinde Google ilk sayfada olmanızdır.

mücahit güner

Mücahit GÜNER

Yazılım, Tasarım, Seo ve Digital Pazarlama uzmanıdır. Yirmi sekiz yaşında ve profesyonel olarak 8 yıllık deneyimi bulunmaktadır.

    Yorum Yok »

    Henüz Yorum Yapılmadı.

    Fikrini ya da Sorunu Paylaş